A magzatvz elfolysa:
A magzatburok, melyben eddig a magzat lebegett, megreped, s a repeds nyomn tiszta magzatfolyadk kezd szivrogni a hvelybl. Ha a folyadk srgs, zldes, vagy barns szn, akkor azonnal krhzba kell vonulni, mert a magzat veszlyben lehet. A magzatvz elfolysra rkkal a vajds megkezdse eltt ppgy sor kerlhet, mint amikor az mr javban tart.
Fjsok:
A vajds sorn a mh eddig is tapasztalt sszehzdsai rendszeress vlnak. Az els szakaszban az sszehzdsok zrt llapotbl mintegy 10 cm-nyire nyitjk meg a mhnyakat; a msodik szakaszban segtenek kinyomni a kisbabt, majd a placentt. A legtbb n az sszehzdsokat fjdalmas grcskknt rzkeli. A fjsokat rosszullt, kellemetlen htfjs s hasmens ksrheti.
A vajds szakaszai
Az els szakasz:
A vajds s szls hrom szakaszt klnbztetjk meg, s ezek kzl az els szakasz a leghosszabb, ami els gyermek esetben ltalban 8-12 rig eltart. (Ez az id lehet jval rvidebb, de jval hosszabb is.) Az sszehzdsok, melyek kezdetben enyhk s rendszertelenek, mostanra felersdnek s egyre srbben kvetkeznek egyms utn. Miutn a fjsok 10 perces rendszeressggel jnnek, s tlag 45 msodpercig tartanak, fel kell kszlnnk r, hogy elinduljunk a krhzba. Br az els szakaszban javarszt arnylag knnyen boldogulunk, nem rt, ha ilyenkor is van mellettnk valaki. Tancsos enni is egy keveset, amint a vajds megkezddik, arra az esetre, ha brmilyen okbl srgssgi rzstelentsre lenne szksg, s el szeretnnk kerlni a rosszulltet.
Az els szakasz vge fel bekerlnk az n. tmeneti szakaszba, mely akr egy rig is eltarthat. Az tmeneti szakaszban a gyermek lefel indul a szlcsatornban s ers ksztetst rznk r, hogy nyomni kezdjnk, holott a mhnyak ekkor mg nem tgult ki teljesen. A tanult lgzstechnikk segtsgvel ellent tudunk llni ezeknek a nyomsingereknek.
A msodik szakasz:
Miutn a mhnyak teljesen kitgult s elkezdjk kinyomni a kisbabt, kezdett veszi a msodik szakasz. Ez kis szerencsvel fl ra alatt vget r, de ppgy eltarthat kt rig is. Miutn a kisbaba feje lthatv vlik, a szlszn tudatja velnk, hogy ideje elkezdennk nyomni. Amikor a fej elri a hvelynylst, zihlva, rvid llegzetvtelekkel kell llegeznnk, hogy a fej lassan szlessen meg, amennyire csak lehetsges. A megfelel lgzstechnika lehetv teszi, hogy a gt izomzata s bre megfeszljn, mikzben a msodik szakasz zajlik. Ha valsznnek tnik a gtszakads, a gtat az epiziotminak nevezett sebszi eljrssal s helyi rzstelents mellett tvgjk. Miutn a fej vilgra jtt, a baba teste mr gyorsan kveti.
Amint a kisbaba megszletik, a hasunkra teszik, hogy mi is lthassuk. A kldkzsinrt elszortjk s elvgjk, majd a szlszn meggyzdik rla, hogy minden rendben az letfunkcikkal, s az jszltt rendesen llegzik. Ha gy akarjuk, ezutn mindjrt a mellnkre is vehetjk.
A harmadik szakasz:
A szls utols fzisban a placenta kerl napvilgra, ami rendszerint mg flrt sem vesz ignybe. Lehetsg szerint injekcit is kapunk, hogy felgyorsuljon a folyamat. A szlszn ezutn ellenrzi, hogy a placenta teljes egszet alkot-e, s egyetlen rsze sem maradt bennnk. Ha gtmetszst is alkalmaztak, most sszeltik a helyt.
Meddig tart a szls?
Nincs kt egyforma szls! Nemcsak fjdalomtr kpessgnk nagyon klnbz, hanem abban is igencsak eltrnk egymstl, hogyan s mennyi id alatt ltja meg kisbabnk a napvilgot.
Megfigyelsekre hagyatkozva elmondhatjuk, hogy az els szls idtartama ltalban 8-12 ra, a 6, a tbbedszer szlknl mr csak 4-5 ra. Honnan kezdve szmtjuk ezt a hat-nyolc rt? Nagyon eltren rtelmezhetjk a klnfle jeleket, ezrt a szlsek hosszra vonatkoz becslsekhez tegyk hozz azt is, hogy a szls kezdett a rendszeres s a mhszj tgulsval jr fjsok megindulstl szmtjuk. Az elszr szl kismama mhszja ltalban egy-ktrnknt tgul egyujjnyit, a tbbedszer szl pedig rnknt.
A szls haladst azonban testi adottsgok is befolysoljk, pldul a ktszvet lazasga, a magzat nagysga s fejnek helyzete - nem is beszlve a lelki tnyezkrl. Elfordul, hogy az els szls a szoksosnl gyorsabban zajlik le, a msodik viszont elhzdik - taln ppen egy akkor kibontakozban lev magnleti vlsg miatt. Az sem szably, hogy a 3-4. szls egyre knnyebb s rvidebb, br ltalban valban gy szokott trtnni. Ha a burok a rendszeres fjstevkenysg megindulsa eltt reped meg - ezt id eltti burokrepedsnek nevezzk -, gyakran tapasztalhatjuk, hogy hossz rk telnek el az els mhsszehzdsokig. Annl jobb, minl kevesebb testbe hatol vizsglatra kerl sor ilyenkor, hiszen a burokrepedstl kezdve a krokozk szmra is nyitva ll az t. Orvosi szempontbl akkor beszlnk elhzd tgulsrl, ha a rendszeres, erteljes fjstevkenysg beindulstl szmtott 12 ra mlva sem tnt el a mhszj.
A tgulsi szak a legnehezebb
A szls leghosszabb, legfrasztbb idszaka az a nhny ra, amg teljesen kitgul a mhszj. A mhsszehzdsok egyre hevesebbek, egyre hosszabb ideig tartanak, s ahogy csigalasssggal mlnak az rk, a kismama is egyre fradtabb. Ha sem a magzatnl, sem desanyjnl nem lpnek fel srgs beavatkozst ignyl szvdmnyek, nincs klnsebb jelentsge annak, hogy hny ra telik el a szletsig. Rengeteget segt ilyenkor, ha a vajd kismamnak senkihez s semmihez sem kell alkalmazkodnia. gy nem az emszti fel erejt, hogy megfeleljen az orvos, a szemlyzet vagy a hely elvrsainak, uralkodjon magn, s sszeszortott fogakkal prbljon fegyelmezetten viselkedni. Az sszeszortott fogak egybknt sem kedveznek a szls haladsnak. Aki sszerndult, grcss izomzattal a fjsok ellen dolgozik, sajt dolgt nehezti meg. Jobb, ha tengedi magt a testben zajl folyamatoknak, s azt teszi, ami ebben a helyzetben leginkbb segtsgre van. Jleshet a szabad, gtlstalan ordts s a csendes visszavonultsg is. Nem vagyunk egyformk! A vajds sorn ltalban a mhszj eltnst megelz rban rkeznk el holtponthoz. Az sszehzdsok ekkor a leghevesebbek. Ilyenkor van risi jelentsge a szemlyre szabott, egytt rz tmogatsnak, masszzsnak, borogatsnak. Ha a szl n biztonsgban rzi magt, legalbb a ktsgbeess s a flelem nem gtoljk a kinylst, a magzat tjra bocstst. Manapsg egyre tbb krhzban alaktanak ki egygyas szlszobkat, gy j esly van arra, hogy senki se zavarja meg indokolatlanul ezeket a fontos perceket. Nem beszlve a bababart krhzakrl, ahol valban minden s mindenki azt teszi, ami a kismamnak s a babnak a legjobb lehet ebben a nehz helyzetben. |