Kincs Eszterrel, a neves gygypedikûrssel a lbpols s a megelõzs fontossgrl beszlgettnk...
- Eszter, szerinted mirt fontos a lbpols?
- A lbpols azrt fontos, mert az egsz testslyunkat a lbunk hordja. Ha fjdalmaink vannak, akr egy harntboltozat, akr egy bokasllyeds, akr egy kalapcsujj vagy egy btyk miatt, az elrontja az egsz napunkat, nem tudunk dolgozni sem rendesen, mg fejfjst is okozhatnak a lbbal kapcsolatos problmk. Ha valaki rossz mretû, tl keskeny orr, nem a testslynak megfelelõ sark cipõt visel, nem gondol arra, hogy a lb egsz statikja megbomlik. Egy magas sark cipõben jr embernek az egsz testslya elõre, a lbkzpcsontokra esik. gy elõll egy hosszanti boltozat sllyeds, ami magval hozza a harntboltozat sllyedst is. A lb nem tud hrom ponton tmaszkodni, az egyes s az ts lbkzpcsont fejecsn, s a sarokcsont gumjn. Ha ez a boltozat megszûnik, akkor a kettes, s a hrmas lbkzpcsont fejecsek elrik a talajt, a cipõ elkezdi nyomni õket, s kialakul egy vrkerings zavar. A hajszlerek nem tudjk gy elltni vrrel a szveteket, mint kellene, s ez egy elszarusodsi folyamathoz vezet. Ha ezt a harntboltozatot nem kezeljk egy betttel, akkor tovbb romlik a helyzet s olyan nagyon megsllyed, hogy az egyes ujj befel dõl a kettes, hrmas, ngyes ujj fel, ezltal az elsõ lbkzpcsont fejecst sokkal jobban fogja drzsli a cipõ. Aminek kvetkeztben csonthrtyagyullads keletkezik, a gyullads csontot termel, ami hagymalevlszerûen egy elcsontosodshoz vezet, ekkor beszlnk btykrõl. Ha az ujj eldeformldik, akkor ltalban a fesztõ-hajlt izmok a lb harntboltozatban ellazulnak, a csontokat elengedik, az izmok felemelik az alappercet az ujjpercen s gy a kzpperc s az alapperc izleti feje egy kalapcs llst vesz fel, ez a deformits folyamata. Sok esetben a kalapcsujj fjdalmasabb, mint a btyk, mert a cipõ kaplija nyomja s drzsli. Ezen is keletkezhet tykszem ugyangy, mint a talpon, az ujjbegyeken, az ujjak kztt, vagy az ujjhtakon. Kezdeti stdiumban meg lehet elõzni a nagyobb baj kialalkulst. Ha egy j lbpolhoz kerl a vendg, aki tisztban van a lbdeformitsokkal s rendelkezik annyi ortopdiai ismerettel, ajnlani fogja, hogy forduljon egy ortopd szakorvoshoz. Amikor olyan ksõn kerl hozznk a vendg, hogy mr a bett nem segt, akkor a mûtt a megolds. Nagyon jl tudjk operlni a btykt is s a kalapcsujjat is, de idõskorban, amikor valakinek valamilyen belgygyszati betegsge van, mondjuk rszûklete, vagy cukorbetegsge, akkor az orvosok nem szvesen nylnak hozz, inkbb ortopd cipõt rendelnek a betegnek, azzal segtik a jrst. A kalapcsujjra kaplis cipõt szoktak kszteni, a cipõ felsõrszen hagynak helyet a lbujjak elhelyezkedshez.
- Mit tehet a gygypedikûrs a lb deformitsainak a kezelsben?
- Egy j pedikûrs nem hagyatkozhat teljes egszben magra, kalapcsujjnl, btyknl ortopdorvoshoz kldjk, ha bõrtnetei vannak, akkor bõrgygyszhoz a vendget. Ha olyan gyulladt gennyes krmmel tallkozunk, melynek a kezelse a mi tudsunkat meghaladja, termszetesen sebszorvoshoz kldjk s vendget, mert infekcit lehet okozni brmennyire is sterilizlval dolgozunk.
- Mi az, amit meg tud tenni a gygypedikûrs?
- A pedikûrs segti az orvos munkjt. Az orvos rezeklja, kiveszi a gennyes krmt, vagy megoperlja a kalpcsujjat. A pedikûrs gy segt a vendgen, ha idõben eltvoltja a bõrkemnyedst, akkor nem alakul ki a tykszem. Sok esetben, ha mr ksõn jn a vendg, akkor a btykn van egy tykszem. Egy tmlõ kpzõdik a csonthrtya s a bõr kztt, ez megduzzad, piros s fjdalmas, ehhez nem nylunk. A kalapcsujjat addig kezeljk, amg nem ltunk csonthrtyagyulladst. Ha csonthrtyagyulladst ltunk, akkor antibiotikumos kenõcskkel bekenjk, de nagyon jl tudunk segteni az gynevezett tehermentestõkkel is. A vendg lbt pedikûrzs utn bekenjk antibiotikumos kenõccsel, majd egy alul vastagabb csõktszerrel megemeljk, ezltal kiegyenestjk az ujjt, hogy a cipõ ne drzslje a bõrt. Sose szabad gy elengedni a vendget, hogy valamilyen btykvdõ, vagy kalapcsujj-tehermentestõ ktszert nem hasznlunk.
- Ezt llandan viselnik kell?
- Igen. Vannak olyan vendgek, akiknek a harntboltozatn mly, fjdalmas tykszemek vannak. A nem megfelelõ cipõ viselse okozza ezeket a problmkat. Akinek szles lbfeje van, s a mostani szûk vgott orr cipõdivatot kveti, hamarosan erõs harntboltozat sllyedse lesz, majd ennek kvetkeztben kalapcsujja. Sõt, ha nagyon megterheli a lbt, akkor sok esetben elõfordul, hogy a sarokcsont gumjra egy saroksarkanty keletkezik. Ezt a pedikûrs masszzs kzben tudja szlelni, mert ahogy masszrozzuk a talpt, s a sarkt az achillesnl, akkor a vendg fjdalmat rez a sarokcsont belõ gumjn. ltalban nem mondjuk meg a vendgnek, hogy saroksarkantyja van, csak megkrjk, hogy hamarosan fradjon el ortopd orvoshoz. Ezen lehet segteni injekcikkal, rntgensugr-kezelsekkel, nagyon ritkn mûtik is. Lehet a cipõbe specilis sarokemelõt tenni, amiben ki van hagyva egy hely ott, ahol a saroksarkanty van. gy a slya nem a sarokkinvsre esik, s a laticel enyhti a fjdalmt.
- Mindenkinek deformldik a lba a nem megfelelõ cipõviselstõl?
- ltalban a harntsllyedses, ldtalpas embereknek deformldik a lba. Sajnos, ha idõben nem kezdi el kezeltetni, egymsra mennek az ujjak, s ezltal tbbszr elõfordul a krmbenvs is. Ennek oka, hogy nem jl helyezkedik el a lb a cipõben, gy az nyomja a krm sarkt, ami igencsak nagy fjdalommal jr. A krmbenvst mindaddig tudjuk kezelni, mg nem gennyes. Mikor eltvoltjuk a krmbenvst, akkor a helyre minden esetben antibiotikumos kenõcst s egy steril gzlapot tesznk. Ezzel a krm szabad szlt egy picit megemeljk s megakadlyozzuk, hogy a krmbarzdba az a sarok jra benõjn, vagy ha lehetsges spangt rakunk r.
- Itt a tavasz, a pedikûr szezonja. Ilyenkor az is eljn hozzd, akinek nincs panasza?
- Tlen zrt cipõkben jrtunk s nem ltszott a lbunk, de amikor felvesszk a gynyrû szandlokat, nem lehet polatlan a krmnk s a sarkunk sem. Akinek nem beteg a lba, annl kozmetikai pedikûrt alkalmazunk, megcsinljuk a krmt, a divatos ngyszgletes, vagy a klasszikus ovlis formra. Lakkozzuk, matrickat tesznk r. Jn a strandszezon, amikor igazn fontoss vlik a lbpols. A szp, polt lbat szvesebben mutatja az ember.
|