Levegõmgia
Levegõ nlkl bolygnkon nem lenne let. A fldi let nem ltezhetne a bolygt lelõ gzburok nlkl. A levegõ lthatatlan, mgis az let lnyeges eleme. Nemcsak elengedhetetlenl szksges ahhoz, hogy fennmaradjon az let, de gyakran drmai mdon befolysolja ltnket. Mivel nem lthat, m mgis erõteljes, ezrt az rkkvalsggal kapcsolatos varzslatok s mgia sorn alkalmazzk, s - a szelek rvn - a vilg npeinek folklrjban s mitolgijban is fontos szerepet jtszik. A varzslatok s a technikk ebben az esetben a levegõ elem erejnek felhasznlst ajnljk, amelyet a feltmad szlvihar formjban lehet legknnyebben elkpzelni. Sok varzslat maga is segtsgl hvja a szelet, de legalbbis a szellõt, s ismernk olyan varzslatokat is, amelyek uralmuk al vonjk, irnytjk a szeleket. Figyelmeztetsl ajnljuk figyelmkbe: a levegõmgia ugyanolyan kiszmthatatlan, mint maguk a szelek.
A szelek
Az emberek vszzadokon t gy gondoltk, hogy ngyfle szl ltezik: az szaki, a keleti, a dli s a nyugati szl. Mindegyiknek megvan a maga mgikus vonsa, s egyes varzslatokat elõnysebb bizonyos szelek idejn elvgezni. Taln ezek a varzslatok alaptalannak s tlsgosan bonyolultnak tûnnek, pedig ez kornt sincs gy. Nem nehezebb meglelni a szelek forrst, mint szmon tartani s kvetni a Hold klnbzõ fzisait, br a szl "fzisai" nem tartanak sok. A legjobb, ha egy szlkakast vagy egy szlzskot szerelnk fel, ha ismerni akarjuk a szelek irnyt, s gy a mgikus tevkenysgket knnyen egybehangolhatjuk az ahhoz illõ, leginkbb megfelelõ szllel. Termszetesen, ha a szl tartsan szak felõl fj egsz reggel, akkor nem kell arra vrni, hogy nyugatira forduljon. Az itt kzlt lersok sokkal inkbb a segtsgnkre szolglnak, semmint hogy akaratunkat vagy munknk szndkt megvltoztassuk. Tõlnk fgg, hogy szndkunkban ll-e ellenõrizni a tnyleges szljrst vagy sem. Az albbi sorok tanulmnyozsa sorn, melyek a szelekrõl szlnak, ajnlatos szben tartanunk, hogy ez nem megingathatatlan s megvltoztathatatlan, lland rendszer; a vilg klnbzõ rszeit klnbzõ szelek uraljk, illetve jellemzik. Az albbi sorok szak-Amerikra s Eurpra vonatkoznak. Lehetsges, hogy vltoztatsokat, mdostsokat kell rvnyestened attl fggõen, hogy milyen terleten, klmban, helyen s idõjrsi krlmnyek kztt lsz. A ngy szl bizonyos fokig kapcsolatban ll az elemekkel, s ezt nem rt figyelembe venni, de mindegyik szlnek megvan a maga sajtos, csak r jellemzõ tulajdonsga, ereje. Fontos megjegyzs! Ha az szaki szlrõl beszlnk, akkor arrl a szlrõl van sz, amely abbl az irnybl fj, s nem arrl, amely bizonyos irnyba fj.
szaki szl
Az szaki szl a hall szele - de nem szksgszerûen a fizikai rtelemben vett hall. Ez az rktõl fogva ltezõ vilgegyetem egyik trvnynek birodalma - a vltozs. A "hall" ebben az esetben a rossz dolgok megszntetst jelenti. Az szaki szl hideg (mgikus jellemzõjt emltve), onnan fj, abbl az irnybl, amely az rk tl birodalma, ahol a vidket vastag htakar bortja. Ez a szl "szraz", meddõ, termketlen, ekkppen lehet a puszttssal kapcsolatos varzslatok kivl eszkze. Hogyan alkalmazzuk helyesen ezt a szelet? Amikor depresszisnak, idegesnek, irigynek, fltkenynek, dhsnek rzed magadat, s ppen szak felõl fj a szl, fordulj szembe vele, s engedd el ezeket az rzseket. Ha meg akarsz szabadulni egy rossz szoksodtl, akkor brmilyen jellegû s termszetû varzslatot vgezhetsz ennek rdekben, s kzben az szaki szl erejt radskpp hozzadhatod a mûvelethez. Az szaki szl, mikzben megborzongatja a halandkat az jszakval, a halllal s a vastag htakarval, a fld elemmel tart rokonsgot, gy nmely tulajdonsgn osztozik is vele. De ezt a szelet, mivel szraz, nem szoks bõsget hoz vagy termkenysgi mgiban alkalmazni, br az szaki szl hatkonyan segti a gygytst. A szne az jszaka sttje, a feketesg.
Keleti szl
A szl, amely keletrõl fj, a frissessg, a megjuls, az let, az erõ, a hatalom s az intellektus szele. Ez meleg, frisstõ szl, mely a Nap, a Hold s a ragyog csillagok felbukkansnak irnybl fj. A keleti szl a kezdetek, az szaki szl munkjt kvetõen fellpõ j jelensgek megszletsvel kapcsolatos. A Nap, a teremts s alkots szikrja tpllja melegt. A keleti szllel kapcsolatos varzslatokat akkor a legtancsosabb vghezvinni, ha azok valamilyen nagy, drmai vltozssal, fejlõdssel, valaminek a jobbra fordulsval llnak kapcsolatban, klns tekintettel a magatartsra. Ugyancsak nagy jelentõsge lehet az elmvel, a szellemmel, illetve a levegõ elemmel kapcsolatos varzslatokban, mert a keleti szl ezekkel tart rokonsgot. A szerelmi mgikat, varzslatokat nem rdemes a keleti szl kzremûkdsvel, megidzsvel vghezvinni, hacsak nem valami nagyon is teri szerelemrõl van sz. Br taln vannak esetek, amikor ez teljessggel helynval, s nincs vele semmi gond. Mivel a kelet a napfelkelte s a fny irnya, ezrt szne a fehr.
Dli szl
Minl dlebbre utazunk, annl nagyobb a forrsg - legalbbis az Egyenltõ fel haladva. Ezrt a dli szl forr s tzes. Szimbolikusan a delelõt uralja, amikor a Nap (vagy a Hold) az g legmagasabb pontjn van; a legnagyobb fny s hõsg idejn. Mivel a dli szl a tûz elemmel ll kapcsolatban, ezrt mgikus szertartsaik egy tõrõl fakadnak, s csaknem azonosak. Mindazonltal a dli szl brmely mgikus szertartshoz felhasznlhat: hatrozott segtsget jelent, brmely mgikus rtus lefolytatshoz. Ez a szl erõs s forr, ami kln erõt klcsnz azoknak a varzslatoknak, amelyeket vele hajtanak vgre. Mindig izgalmas s rdekes a dli szllel dolgozni! Fontos figyelmeztets! A tûz - a dli szl kevsb koncentrlt tze is - veszlyes lehet. Mint tudjuk, a tûz get, s mindent felperzselhet! Hogy milyen a dli szl szne? Srga - a dli Nap srgja.
Nyugati szl
A nyugati szl hideg s nedves; esõt s kdt hozhat magval, amely tjrja a vidket. Ez termkenytõ, szerelmi erõ, amely szeld, enyhe s gyengd, csbt. Szimbolikusan a szrkletet uralja, amikor minden nyugvponton van; a nap s az j, a szeld sznek s a hûstõ szellõk egybeolvadnak. A napnyugta ugyanolyan megfelelõ idõpont a varzslathoz, mint a napkelte - mg inkbb az, ha a megfelelõ szl fj. A vzmgia - szerelmi, gygyt, termkenysgi stb. - kitûnõ hatsfokkal vgezhetõ, ha a nyugati szl fj, s hozzadja a rtushoz a sajt energiit. Klnsen j a megtisztulsi vagy vallsi rtusoknl, amikor a nyugati szl megknnyebblst hoz a szraz, forr dli szl utn. A nyugati szl szne az g kkje abban a pillanatban, mielõtt a fny kifaktan az eget.
A szelek meghatrozsa
Ahogy korbban emltettk, a szl irnynak meghatrozshoz a legjobb a szlkakas vagy a szlzsk hasznlata. Az utbbi olcs s gyorsan elkszthetõ, akr msodpercek alatt, s ugyanolyan hatkony eszkz, mint brmi ms. Vgy egy nehz, de rugalmas s hajlkony anyagot, amely legalbb tven cm hossz, vagy ha elõnyben rszested a msik megoldst, akkor egy hossz, tiszta zoknit, esetleg harisnyt, s keress neki megfelelõ helyet a hzad krl, illetve a kertedben, ahol felakaszthatod. Olyan helynek kell lennie, amelyet nem veznek, zrnak krbe pletek vagy fk, amelyek elllhatjk a szelek tjt. Elõnysebb, ha a sajt kertedben tallsz neki helyet, amelyet akr a hzad ablakbl is jl lthatsz. Ha nincs ilyen hely, akkor a tetõantenna is megteszi. Ksd az antennra az anyagot (vagy egy rdra, amely elg magas ahhoz, hogy a szlzskodba belekaphassanak a szelek), s gyõzõdj meg rla, hogy nem ragadhatja el a szl, illetve nem fog lecsszni a pznn. Ezutn pedig hatrozd meg az gtjakat, s vrd meg, amg fjni kezd a szl. Amikor a szl feltmad, akkor a szlzskodat az ellenkezõ irnyba fogja fjni, az teht az ellenkezõ irnyba mutat majd, mikzben lobog. gy amikor dl fel leng, akkor az szaki szl vgzi munkjt. Ha a szljelzõ lthat a hzad vagy a laksod ablakbl, akkor egyszerûen tekints r, hatrozd meg a szl irnyt, s mris hozzfoghatsz a varzslathoz.
Hvjuk segtsgl a szeleket
Sok varzslathoz kezdnk gy, hogy segtsgl hvjuk a szeleket. Akkor a leghatkonyabb, ha gyakran dolgozunk a szelekkel. A szeleket mr az kori grg mgusok is segtsgl hvtk, de maga a rtus jval rgebbrõl szrmazik. Ez nemcsak a szelek megidzst, vagy erejk sszegzst jelenti (mind a ngy szl segtsgedre lehet a varzslatban): ilyenkor kzljk szndkunkat, clunkat a szelekkel, gy a szertarts hatsa az egsz vilgra kiterjed. A szelek erejnek megidzse s segtsgl hvsa valamennyi mgikus szertartsra jtkony hatssal lesz. Az albbi mdon kell vgrehajtani: Amikor mindent sszegyûjtttl, amire a varzslshoz szksged van ott, ahol a varzslatot vgrehajtod, (ajnlatosabb a szabadban vgezni), fordulj szak fel, s mondd a kvetkezõket: szak szguld s hatalmas szelei! Segtsetek engem mgikus munkmban! Fordulj keletnek, s mondd: Kprzatos s fnyes keleti szelek! Segtsetek engem mgikus munkmban! Fordulj dlnek, s mondd: Tzes s ragyog dli szelek! Segtsetek engem mgikus munkmban! Ezutn fordulj nyugatnak, s mondd: Szeld s vidm nyugati szelek! Segtsetek engem mgikus munkmban! Ezutn vgezd el a varzslatot, biztos lehetsz benne, hogy a ngy szl õsi ereje tmogatni fogja az ltalad vgzett szertartst.
Varzslat egy kivlasztott szllel
Ha a varzslat, melyet folytatsz, csak az egyik szllel harmonizl, mielõtt elkezdend, fordulj a megfelelõ irnyba, s mondd az adott szlre vonatkoz formult. llj csendesen nhny pillanatig! rezd a szelet (ha csak a kpzeletedben is), hogy abbl az irnybl fj, ahonnan mgikus szavaiddal megidzted, feltmasztottad, minden erejvel segtsgedre jn. (Ez akkor is j mdszer, ha mind a ngy szelet segtsgl hvod.) Ezutn hajtsd vgre a szertartst.
Levegõvarzslatok
Nhny varzslat a levegõ elemmel tart rokonsgot. Segtsgknt felsoroltam, hogy az egyes szelek milyen varzslatokkal llnak kapcsolatban, de ezekhez nem szksges megvrni, amg feltmad a megidzett szl.
Akaszd "szgre" a bnatodat
Egy erõs, lehetõleg mr elszradt, de mg a fldben gykeredzõ bokorra vagy cserjre, amely olyan helyen nõtt, ahol tisztn, akadlytalanul s szabadon fjhatnak a szelek, kss vagy dobj, esetleg tûzz egy-egy levelet valamelyik gra vagy vesszõre minden egyes tged nyomaszt betegsgrt vagy bnatrt. Rktvn a bokorra, a faleveleket lazn rgztsd, s termszetes anyagot, rostszlat hasznlj. Mindssze ennyit kell tenned, mert amikor feltmad az szaki szl, lassan eloldja s magval sodorja a faleveleket, tged is megszabadtva mindattl a gondtl, betegsgtõl, ami megneheztette letedet. Ez a varzslat gyakran napokig tart, de elõfordulhat, hogy heteket vesz ignybe. Mivel nem nhny pillanat alatt hat, hagyd ott a bokrot, ne vrd, hogy azonnal beteljesedjk a varzslat. Ha ott vrsz s figyelsz, sose fog feltmadni a szl. (Termszetesen elõnysen befolysolja tevkenysgedet, ha mr a varzslat kezdetn vagy kzben erõs szaki fuvallat tapasztalhat!)
Szerelmi csengettyû
Akassz fel egy kellemes hang csengettyût az ablakodba, amely a nap j rszben nyitva van, s a szl tjba esik (ehhez a legjobb a nyugati szl). Ezutn mond a kvetkezõ szavakat: Kis szerelmi csengõ, felakasztottalak, hogy susogd a szeleknek: szerelemre vgyom. Kis szerelmi csengõ, mondd el nõvreidnek s fivreidnek, hogy szerelemre vgyom. Kis szerelmi csengõ, krlek, lgyan suttogj, s hozd el, akit szerethetek. Minden alkalommal, amikor megcsendl a harang, szerelmi vgyadat "suttogja". (A "fivrek s a nõvrek" azok a harangok, amelyek a sajt erejket s hatalmukat hozzadjk a varzslatodhoz.)
A flelem lekûzdse
Gyjts egy srga gyertyt a laksodban vagy a hzadban, lj mell, s elmlkedj nhny percig csendesen. Nzz a gyertya lngjba, s kzben idzd fel mindazt, ami flelemmel s zavarral, nyugtalansggal tlt el; lsd, amint a gyertya maghoz vonzza valamennyit. Tedd ki a gyertyt, s hagyd, hogy a szl eloltsa a lngjt. Ez a varzslat hatkony lesz. (Mielõtt ehhez a varzslathoz hozzfognl, nzd meg, fj-e odakinn dli szl vagy szellõ.)
Kapcsolatteremts
Keress egy nylt trsget, s fordulj abba az irnyba, ahol a szban forg szemly jelenleg tartzkodik. Ha ez az irny pontosan nem ismeretes elõtted, akkor ismteld el mind a ngy irnyba az albbi szertartst. Kezdd az szakival. Trd ki a karodat s nyjtsd ki a kezedet, majd tiszta, de halk hangon mondd ki az illetõ nevt. Kpzeld õt magad el. Szltsd jra nven, ezttal erõteljesebben, ezutn pedig harmadszor is, de most mr egszen hangosan. A kvetkezõkben mondd el az zenetedet, mintha a bartod ott lenne melletted. Lgy rvid, s pontosan fejezd ki magad. Amikor befejezted, vrj a vlaszra. Ne kpzelõdj, hanem figyelj! Nmi gyakorlattal egyre jobb eredmnyeket rhetsz el. Ha olyan bartod van, akihez klnsen szoros kapcsolat fûz, meglepõen gyorsan sikerlni fog a dolog.
Dntst hozni
Ha tbbfle dolog kzl kell vlasztanod, akkor rd le mindet kln egy-egy kis darabka paprra. Ktszer hajtsd ssze õket, s helyezd valamennyit egy nylt tren ll asztalra. Vlassz olyan helyet, ahol szeld szellõ lengedez. A szl elõbb-utbb megmozdtja a paprdarabokat, krbekergeti az asztal tetejn, s aztn lefjja õket az asztalrl. Az utols papr, amelyik az asztalon marad (vagy utoljra esik le, ha nem vagy elg gyors, hogy elkapd), tartalmazza a dntsedet, amelyet kvetned kell.
A szelek meghatrozsa
Mint azt lttuk az eddigiek sorn, ktfle mdon vgezhetnk levegõmgit; az egyik esetben a levegõ elemet hvjuk segtsgl varzslatokkal, feltmasztva a megfelelõ szelet. A msik lehetõsg, hogy valamilyen egyb szertartshoz hvjuk segtsgl a szeleket. Ha varzslatot akarsz vgrehajtani az egyik szl segtsgvel, de nem tudod, hogy melyik a megfelelõ hozz, akkor vgezd el a kvetkezõ szertartst. Egy tûzbiztos ednyben vagy terleten pr gallybl rakj kisebb tzet. Hasznlhatsz faszenet is. Amikor mr lngra lobbant a tûz vagy felizzott a szn, dobj r zld gallyakat, hogy erõsen fstljn. Most nem rdekes a tûz, csak a fst a fontos. Figyeld, milyen irnyba ramlik a fst. Vagy azonnal bizonyos irnyba fordul, vagy egyenesen felfel szll. Az utbbi esetben figyelj tovbb, mg el nem indul valamerre. Amerre a fst indul, az a megfelelõ szl a soron kvetkezõ varzslat szmra. El kell ismerni, hogy nmileg bonyolult a dolog, de mûkdik. Mielõtt elhagyodd a terletet, bizonyosodj meg rla, hogy a tzet biztonsgosan eloltottad. Hasznlj homokot vagy vizet.
Idõjrsszalag
Ezt arra hasznljuk, ha szelet akarunk tmasztani a tengeren (hogy dagadjanak a vitorlk), de szrazfldn is alkalmazhatjuk. Vgy egy krlbell karnyi hosszsg reg nyersbõr szjat, kss csomt a vgtõl t centire, egy msodik csomt az elsõtõl tz centire, s egy harmadikat a msodik csomtl tizent centire. A varzsls sorn oldozd ki a csomkat. Ha kellemes szellõt kvnsz tmasztani, oldd ki az elsõ csomt, mikzben hullmokra, rezgõ falevelekre vagy hajladoz fûre koncentrlsz. Amennyiben erõsebb szelet akarsz, oldozd ki a msodik csomt: ezttal rendletlenl fv szlre sszpontosts, amely megdagasztja a haj vitorlit. Az erõs, viharos szl megidzshez (vatosan) bontsd ki a harmadik csomt, mikzben heves viharra s erõteljes szllksekre gondolsz.
A szl feltmasztsa
Elõszr nzz az vszaknak megfelelõ irnyba. Tlen az szaki szllel prblkozz. Tavasszal a keleti szllel tegyl prbt. Nyron a dli szllel prblkozz. Õsszel a nyugati szllel tegyl prbt. Fordulj a megfelelõ irnyba, s hallass hossz, les fttyszt. Ezt hromszor ismteld meg. A szl feltmasztsra a napkelte a legkedvezõbb idõpont.
Szelek feltmasztsa
Vgy egyms utn nhny tenyrnyi homokot, s dobd fel a levegõbe. A harmadik vagy a negyedik tenyrnyi homok feldobsa utn a szl feltmad, s kifjja a kezedbõl a fldet. Ehhez a varzslathoz hasznlj finom, tiszta homokot.
A szl meglltsa
Vgy ngy madrtollat, a legjobb, ha olyanokat vlogatsz, amelyek a ngy szelet jelkpezik, vagyis fehret, kket, srgt s fekett. Fogd õket, s ksd ssze szorosan egy vkony zsinrral. Tedd a tollakat egy kisebb gmblyû edny aljra, s temesd be sval, hogy ne ltszanak. Ez megktzi s a fldhz szgezi a szeleket, amelyek hamarosan ellnek.
Ciklon meglltsa
Rohanj vgig a mezõn, s szrj egy kst a fldbe gy, hogy a ks le a kzelgõ vihar fel mutasson. Ez a kvetkezõt jelkpezi: "hasadj meg szl", gy elkerl a ciklon.
Szltmaszts a tengerparton
Vgy egy hossz tengeri hnrt, forgasd meg a fejed felett, s ftylj kzben. | |
| | |
| |