A gyertyagyjts idõtlen idõk ta a mgikus praktikk kz tartozik. A kelta papok s papnõk faggybl vagy kkablbõl kszlt mcsest gettek, vagy mglyt gyjtottak a cljaiknak megfelelõ tûzifval. Ha ma prblkoznnak ugyanezzel, alaposan sszekoszolnk magukat. A gyertya kivlan helyettesti a rgi vilgteszkzket. A leggyakrabban hasznlatos gyertyk krlbell 15 cm hosszak, s vagy cscsos, vagy szgletes a vgk. Mivel sok varzslathoz csonkig le kell getni a gyertykat, ha tehetik, szerezzenek be tûzbiztos gyertyatartt, amely elg szles ahhoz, hogy flfogja a lecspgõ viaszt. Az elhrt mgia alapszablya, hogy fogy Hold idejn (a teliholdtl kvetkezõ jholdig tart idõszakban) gessenek gyertyt. Ha gyaraptani vagy kapni szeretnnek valamit, a telõ Hold (az jholdtl a kvetkezõ teliholdig tart idõszak) alkalmas gyertyagetsre. A fogy Hold ciklus legnagyobb hats napja az jhold, mg a telõ holdfzis telihold idejre esik. A gyertykat hasznlhatjk gygynvnyek s ms varzseszkzk hatsnak nvelsre is; ilyenkor a klnbzõ segdeszkzk egyetlen cl szolglatba lltjk befolysukat. Vlasszanak olyan gyertyt, amely megfelel cljuknak, majd a szertartshoz hasznlt kssel karcoljk bele kvnsgaikat. Ezutn az alkalmas olajjal kenjk meg a gyertyt. Csppentsenek az olajbl gyesebbik kezk tenyerbe, s drzsljk be vele a gyertyt csavar mozdulatokkal. Ha az a vgyuk, hogy valami j rje nket, a kanctl a talpa fel drzsljk a gyertyt. Ha viszont szmûzni szeretnnek valamit az letkbõl, vgezzk a bedrzslst a talptl a kanc irnyban. Forgassk meg a beolajozott gyertyt a megfelelõ gygynvnyekben, majd helyezzk a tartjba. Fogjk kt kezkbe a gyertyt, s ramoltassk bel szndkaikat. Ha ezzel elkszltek, mondjk a kvetkezõt:
Gyertya, erõs, gyertya hatalmas, jjel szvemnek vgyat megadhass, erõ, lobogj a gyertyaszlrl, hozd el a vgyat, mit szvem pol. Slyos szavam ksz diadal. gy legyen. Bûbj, hass hamar.
Ez az egyszerû varzsformula szinte minden clnak megfelel. Ha tehetik, hagyjk legni a gyertyt vagy gyertykat tûzbiztos helyen. |