Mi lenne, ha a merls eltt leemelnnk a polcrl a levendulaolajat, s pr cseppet tjra indtannk belle a vzbe? Azon kvl, hogy brnket vdi a kiszradstl, csodt is mvel: az illatos frdvzben elprolog a fradtsg, a sajg vgtagok megnyugszanak, az arc kisimul. A frdbl kilpve gy rezzk: mikzben lelkileg tbbek lettnk, az egszsgnkrt is tettnk valamit. Ilyen egyszer megtenni az els lpst az aromaterpia fel.
A rnk hagyott tuds Az kori egyiptomiak foglalkoztak elsknt azzal, amit ma is aromaterpinak nevezhetnk. Igaz, hogy leginkbb a frak s a papsg engedhette meg magnak a mregdrga finomsgokat. Vallottk, hogy a gyakori frdzs s a nvnyekbl ksztett testpol kencsk megrzik a test fiatalsgt. Milyen igazuk volt! Az egyiptomi templomokban jjel-nappal gtek a fstlk, ismertk a gyantkat, a kencsket, az illatostott porokat, az illolajokat, melyek a vallsi szertartsok elengedhetetlen rszeiv vltak. A vilg els kozmetikusai valsznleg az egyiptomi halottbalzsamozk voltak, akik a gazdag elhunytak eltvoltott bels szervei helyre mirhval s cdrussal titatott nvnyeket tmtek, mg a szegnyeknek fleg fahj, szantl s kakukkf jutott. Lassacskn rjttek, hogy nemcsak szptkezsre, hanem az egszsg megrzsre vagy helyrelltsra is jk az illatszerek. Ugyanezekben az idkben teljesedett ki Indiban az jurvdikus gygyszat. A hindu hvk a magukra kent olajok rvn testi-lelki megtisztulst remltek. A menyasszonyok lbt szentelt olajjal kentk be, a ceremnia vgn pedig illatos rizst hintettek az j prra. A zsidk izraeli templomaiban is felparzslottak a szantlfstlk, st, Mzes megalkotott egy klnleges fstlszert is, amelyet felszentelt olajokbl (olva, mirha, plma, kasszia s fahj) lltott ssze. Ezzel szentelte fel papjait. Az kori Knban a gyszszertartsok alatt vgig jzminfstlk gtek, a knai nk frds utn jzminolajjal kentk be testket. Az afrikai hzassgktsi szertartsokon mind a mai napig a menyasszony s a vlegny ruhjt illolajjal itatjk t, s testkre balzsamos anyagokat kennek, fknt a gonosz erk tvoltartsra.
Hanyatls A kzpkori Eurpban az 5. szzadra az kori civilizcikkal egytt tntek el a drga aromk s szptszerek titkai is. Ezzel egyidben viszont az arab tudsok folyamatosan trtk fel az aromaterpia mg jratlan tjait. A 13. szzadtl vgre Kelet-Eurpa tjain is feltntek az idegen kereskedk, tarsolyukban temrdek illatszerrel. Mg a 16.szzadi Franciaorszgban tombolt az aromalz - fleg azrt, mert sokszor a frdst helyettestettk vele -, addig a 18. szzadi Angliban a puritnok kijelentettk, hogy az illatos nk hatalmat gyakorolnak a frfiak felett, teht az illatostszerek hasznlata boszorknysg. A modern kutatsok kibontakozsval hirtelen bealkonyult a sok termszetes illatanyagnak: eltrbe kerltek a mestersges illatszerek. A hagyomnyos nvnyi aromk sszes j tulajdonsgt elfeledtk, s az olcsbb, knnyen elrhet, ember alkotta kemiklik leptk el a piacot. Lassacskn azonban a kutatk mind tbbszr nyltak vissza az aromaterpia alapjaihoz, az elmlt hsz vben pedig kiemelked rdeklds vezi a holisztikus gygytst, s az egszsg termszetes vdelmt. Egyre tbb ember akarja nmaga formlni letminsgt, mert rdbbentek arra, hogy magukrt s krnyezetkrt k a felelsek. Ebben segthet az aromaterpia.
Illatterpia Sokszor bele sem gondolunk, hogy az illatoknak milyen fontos szerepk van az letnkben. A csecsemk sajt illatukrl ismerik fel desanyjukat, s a prvlasztsban nemcsak az llatoknl, az embereknl is igen meghatroz a szag. Kapcsolatainkra szintn rnyomja blyegt a szagls: van, akinek 'ki nem llhatjuk a szagt', s van, aki vonz minket. Nos, az aromaterpia erre pt: ha gy mkdik a dolog, akkor tovbbfejleszthet s kiszlesthet az illatok hatsa. Az illatok tudomnya emellett mg j tvlatokkal gazdagtja az ngygyts s a szpsgpols htkznapi eszkztrt is. Ha valaki megismerkedik vele, rjn: vgre itt van egy megbzhat, biztonsgos, hatkony megolds az letminsg s az egszsg javtsra! Az illolajos kezels szelden bresztgeti a szervezet ngygyt erejt, szrevtlenl helyrelltja a TEST-ELME-LLEK hrmas egyenslyt. Az aromaterpia nmagban is megllja a helyt, de kiegszt kezelsknt risi mrtkben segtheti el a gygyulst, vagy a kvnt clt. Mivel az aromaterpia kzvetlenl hat az idegrendszerre, pozitvan hat az rzelmekre is. Nmelyik szer felvidt s ervel tlt el, ms ksztmnyek laztanak, megint msok az egyenslyi llapot helyrelltsra valk. Aromaterpit tbbfle mdon vgezhetnk. Ha lgfrisstsre hasznljuk, tegynk a szobai prologtatba 4-10 csepp illolajat, vagy porlasztfejes lgpermetezbe tett oldattal szrjuk meg krnyezetnket. Aromalmpval fantasztikus hangulatot lehet teremteni. Taln az illatos frdket (s lbfrdt) ismerik a legtbben, amelyben feszltsg, testi-lelki fradtsg feloldsra sokan rendszeresen bele is merlnek. Vannak illolajok, melyekbl 2-3 csepp is elegend egy kd vzhez, de msbl se legyen soha tbb 10 cseppbl! Amit nem tud mindenki: mivel az olaj vzben nem olddik, az illolajat elszr valamilyen zsrban kell feloldani - pldul tejben, tejsznben -, s csak ezutn ntsk a vzbe.
A meleg borogatsok ellaztjk az izmokat, enyhtik a fjdalmakat, tgtjk az ereket, de hidegrzs, fl- s fogfjs ellen is j. A hideg borogats cskkenti a duzzanatokat, csillaptja a lzat, a fejfjst, s srlseknl kivl elssegly. 1 liter vzhez adjunk 3-6 cseppnyi illolajat, s az ebbe mrtott, kicsavart textilt 5-10 percenknt cserlgessk. Arcgzlshez tltsnk egy kzel ktliteres hll tlba 1 liter forrsban lv vizet, s cseppentsk hozz a 3-5 csepp illolajat. Gzls eltt j, ha megtiszttjuk az arcot, s aztn trlkzvel a fejnkn 5-10 percig adjuk meg arcunknak, lgzszerveinknek, ami nekik jr. Kszthetnk otthon egyni hajsampont, hajkondicionlt is. Inhallni roppant egyszer: kzvetlenl az vegcsbl, vagy zsebkendre cseppentett arombl szvjon nagyokat ntha, allergia, stressz vagy rzelmi gondok ellen. Sajt magunknak kikevert masszzsolajjal meg is masszroztathatjuk magunkat. A felsorolsbl ltszik, hogy az aromaterpia felhasznlsa egyni tletektl is fgg. Cikknk vgn egybknt beszmolunk egy olyan egszsgcentrumrl, ahol specilis aromaterpival fogyhatnak az arra vgyk.
Illolajok s hordozolajok Aromaterpia nincs illolajok nlkl. Ezeket aroms nvnyek gykerbl, krgbl, szrbl, levelbl, gyantjbl, hjbl, magvaibl, trzsbl vagy hajtsaibl - ltalban vegyszermentes eljrsokkal - nyerik, s nevben is benne van, hogy igen illkony olajtartalm kivonatok ezek. Hihetetlen, de a legillatosabb nvnyek (orgona, gyngyvirg, magnlia, ibolya, lilaakc) nem tartalmaznak illolajat. A gymlcskben sincs illolaj - kivve egyes citrusflket -, ezrt a dinnye, eper, anansz s trsaikknt rult illolajak szintetikus vegyszerek csupn. me, a legjobbak s legismertebbek:
- Bazsalikom: lgzszervi betegsgekre, emsztsre, izomfjdalmakra, menstrucis grcskre
- Benzo: lgzszervi betegsgekre, llkpessgre, ni bajokra, sebgygyulsokra
- Bergamott: hgyti fertzsekre, megfzsokra, herpeszvrusra, fradtsgra, stresszre
- Borka: vizeletkivlaszt szervekre, aranyrre, menstruciszablyozsra
- Borsmenta: idegrendszer-lnktsre, lmossgra, lzcsillaptsra, fejfjsra
- Cdrusfa: lgzszervi betegsgekre, hgyhlyag fertzseire, fjdalomcskkentsre, gombkra
- Ciprus: mregtelentsre, sebgygyulsra, ni hormonmkdsre, cisztkra
- Citrom: cukorbajra, vrnyomsra, asztmra, baktriumlsre, fehrvrsejtszm nvelsre
- deskmny: mregtelentsre, vesekkpzdsre, nemi vgy nvelsre, hasmensre
- Elemi: immunrendszer erstsre, ekcmra, lgzszervekre - Eukaliptusz: vrus- s baktriumlsre, izomfjdalmakra, lgzszervekre
- Feketebors: vrkeringsre, zleti gyulladsokra, emsztsre, lp mkdsre, vrszegnysgre
- Feny: lgzszervi fertzsekre, fjdalomcskkentsre, vese s mj tisztulsra
- Gernium: hasmensre, epekre, cukorbajra, klimaxra, dmra, brbajokra
- Gymbr: msnapossgra, ideltolds miatti bajokra, immunrendszerre, fjdalomcsillaptsra
- Ilang-ilang: magas vrnyomsra, idegrendszerre, ni bajokra, brbajokra
- Jzmin: szlsi fjdalmakra, tejtermelsre, impotencira, stresszre
- Kakukkf: fels lgti panaszokra, blparazitk kizsre, krnikus fradtsgra, fogykrra
- Kamilla: szinte mindenre
- Koriander: emsztsre, vrkeringsre, aranyrre, ni hormonrendszerre, az arc feszltsgre
- Levendula: emsztsre, lgzszervi panaszokra, brbajokra, fejfjsokra, kimerltsgre
- Majornna: magas vrnyomsra, szvmkds szablyozsra, premenstrucis tnetekre, lgutakra
- Mirha: zletekre, immunrendszerre, fertzsekre, ngygyszati bajokra, gombkra, feklyekre
- Narancs s narancsvirgolaj: influenzra, gyomorra, lzcsillaptsra, vrnyomscskkentsre
- Pacsuli: fogykrra, klimaxra, hasmensre, gombkra, pattansokra
- Plmarzsaf: fertzsekre, lzcsillaptsra, tvgynvelsre
- Rozmaring: zleti gyulladsokra, emlkezetzavarokra, migrnekre, koleszterincskkentsre, alacsony vrnyomsra
- Rzsa: khgsre, herpeszre, sebekre, migrnekre, ni hormonokra, impotencira
- Szalmagyopr: brbetegsgekre, meghlsre, emsztsre, gyulladsgtlsra
- Szantlfa: fertzsekre, gyomorra, immunrendszerre
- Teafa: szinte mindenre hat
- Tmjnfa: nyirokcsom-duzzanatokra, lgutakra, asztmra, gyomoridegessgre, mellgyulladsra
- Vetiverf: vrsvrsejtek kpzdsre, idegnyugtatsra, szexualitsra
- Zslya: ni hormonhztartsra, idegrendszer erstsre, krnikus fradtsgra, felslgti betegsgekre.
Ha letminsgnk javtsa rdekben belevgunk az aromaterpiba, nem rt tudnunk azt sem, hogy nemcsak illolajok szksgesek hozz, hanem hordozolajok is. Ezekkel kell sszekeverni a tmny illatesszencikat. Az tkezsi olajok erre nem jk, kivve ha hidegen sajtolt zldsgolajrl van sz. Ismerkedjnk meg velk: avokd-, borg-, bzacsra-, csipkebogy-, E-vitamin-, mogyor-, jojoba-, kalaba-, kamlia-, lenmag-, ligetszpe-, mandula-, napraforg-, olva-, prsfrny-, repce-, srgabarackmag-, szezm-, szjabab- s szlmagolaj.
Hogyan hatnak az illatok? Ha kinyitunk egy illolajos fiolt, a kiszabadul finom molekulk llegzetvtelkor azonnal bejutnak orrjratunkba, s flramlanak a szaglideghez. (A szaglideg az egyetlen rzkelsi tvonal, amely egyenesen az agyba vezet.) A szagmolekulkat orrlyukanknt tzmilli szagrzkel idegvgzdsi pont vrja, vgkn mozg csillszrkkel. A kutatk szerint azrt van bellk ilyen sok, mert mindegyik ms s ms illat rzkelsre s teresztsre szolgl. Az illatok az agy azon rszbe jutnak, ahol befolysoljk a hormonmkdst, az tvgyat, a testhmrskletet, a teljes anyagcsere-folyamatot, a feszltsgek szintjt, a nemi belltottsgot, a gondolkodst stb.
Az aromaterpiban mindenki megtallhatja a neki megfelel mdszert. Van, aki csak frdshez hasznlja, van, aki minden este illatgyertyt gyjt, s van, aki eljut a halad szintig is. Mr nem aszpirint kap be a fejfjsra, hanem szippant egyet-kettt a borsmentbl, vagy gyomorgskor bedrzsli a hast egy cseppnyi kamillval, deskmnnyel. Mindenki hasznlhatja az illatokat egyni kvnsgai szerint, egy dolog azonban fontos: olyan megbzhat helyen vsroljunk mindig, ahol biztosan termszetes anyag ill- s hordozolajokat kaphatunk. Ugyanis a mestersgesen ellltott vegyszerek alkalmatlanok aromaterpis kezelsre!
Aromaterpia msknt Hogy mg mi mindenben segthetnek az illatok? A budapesti Egszsgcentrumban specilis aromaterpis krval lehet centimterekben is mrt kilogrammoktl megszabadulni. Mint dr. Przse Gbor gyvezet igazgat mondja, jdonsga abban rejlik, hogy az illatokat kombinltk a test tekercselsvel s a nyirokmasszzs jtkony hatsval. Ha valaki belp az ajtn, a kellemes hangulaton kvl elsknt egy orvossal tallja szemben magt, aki kifaggatja t egszsgrl. llapotosan, szvpanaszokkal nem lehet belefogni az aromaterpis fogykrba. Megvizsgljk a ktszveteket, mert ha tl feszesek, masszzsra is szksg lehet, hogy az aromk jobban be tudjanak hatolni a mlyebb rtegekbe. A visszeres vagy srlt brfelleteket preczen lekezelik, nehogy krosodjanak. Aztn egy gyors allergiateszt, nehogy valamelyik illat meglepetst okozzon. (Ennek kivdsre egybknt is a - 10 alkalombl ll - kra elejn mindig a legenyhbb tmnysg aromkat hasznljk.)
A kezels a clzott brfellet megtiszttsval kezddik, amikor eltvoltjk a testrl a klnbz vegyi anyagokat (testpolt, parfmt stb.). A jobb felszvds rdekben specilis olajjal elkezelik a brt. Ezutn a vendg brtpusnak megfelel nvnyi alap olajok kvetkeznek. Mr ekkor kipirosodst, melegsget szlelhetnk, de ez termszetes. Ezutn kvetkezik a megfelelen elksztett, finom meleg, aromkkal titatott fslik feltekerse a testre. J szorosan, hogy a nyirokzsilipek megnyljanak. Melegtett gyban, betakarva 50 percig kell fekdni, amit felhasznlhatunk relaxlsra is. Ezalatt kellemes meleget rznk testnkben, hiszen az olajok s aromk fokozott vrkeringsre ksztettk testrszeinket. Mivel a nyirokramls meglendlt, elkezddtt a mregtelents is. rdekes, hogy mg bell melegsget rznk, addig kvl fzhatunk, de ez j jel. Ugyanis a hideg-meleg hatsra a szervezet kalrit get el, ami fogyshoz vezet. Kellemes gy fogyni: nyugodtan fekve, mikzben a br feszess, rugalmass vlik. (Mr az els alkalom utn lthatan simbb). A kezels eltt 4-5 rval szilrd tpllkot nem tancsos enni, inni viszont szinte ktelez. A mreganyagok a vesn keresztl tvoznak, ezrt kell a sok folyadk. Lehetleg csak msnap tusoljunk le, nehogy kimosdjanak az elzleg bevitt rtkes anyagok.
|